W dniu 24.01.2020 odbyło się seminarium :
Europe and beyond
Suwerenność cyfrowa. Europa na drodze do samodzielności
Warszawa, 24.01.2020, 10h00-12h00
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
ul. Jasna 14/16a
Powitanie i wprowadzenie
Anna Radwan, prezes In.Europa
dr Filip Skawiński, Analityk Polityczny, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Thomas Behrens, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Tematem seminarium było:
Ryzyka i szanse. Europejska suwerenność cyfrowa
Goście seminarium:
- Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego
- Jakub Boratyński, Szef wydziału ds. polityki cyberbezpieczeństwa, Komisja Europejska
- Dr Philipp Ludewig, Doradca polityczny, Task Force Artificial Intelligence, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi), Niemcy
- Prof. Aleksandra Przegalińska, Akademia Leona Koźmińskiego / Harvard Labour and Worklife Program, Massachusetts Institute of Technology
Seminarium organizowane pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia video-relacji z seminarium – KLIKNIJ
RECENZJA autorstwa Joanny Hac-Mroczki, uczestniczki Akademii In.Europa:
Gości seminarium przywitała założycielka Instytutu In. Europa, Anna Radwan, która podkreśliła, jak ważnym tematem jest utrzymanie suwerenności w dobie powszechnej cyfryzacji i jak wielkie niesie to za sobą wyzwania.
Pierwsza zabrała głos eurodeputowana Róża Thun, która w Brukseli uczestniczy w dyskusjach o przyszłości Europy, także w tym zakresie. Pani Thun zaznaczyła, że bez wspólnoty prawa i bezpieczeństwa nie ma szans na suwerenność na polu cyfryzacji. Jak dodała, toczące się obecnie prace nad ujednoliceniem prawa cyfrowego są spowalniane często przez archaiczne prawo państw członkowskich.
Z kolei Jakub Boratyński z działu Cyberbezpieczeństwa Komisji Europejskiej zwrócił uwagę na to, że poczucie prywatności w erze cyfrowej jest niezwykle istotne dla wszystkich obywateli wspólnoty. Podkreślił również, że nowa Komisja Europejska cyberbezpieczeństwo – czyli bezpieczeństwo ludzi i ich danych – traktuje jako priorytet.
Profesor Aleksandra Przegalińska, wykładowca Massachusetts Institute of Technology i Akademii im. Leona Koźmińskiego, na co dzień styka się w swojej pracy z regulacjami prawnymi dot. technologii Sztucznej Inteligencji. Pani Przegalińska przedstawiła jeden z wielu istniejących bardzo rozbudowanych dokumentów. Przykład ten miał zobrazować uczestnikom seminarium, jak wiele elementów cyfrowej rzeczywistości musi być regulowanych prawnie. Co ciekawe, Pani Przegalińska zwróciła uwagę, że w najbliższej przyszłości cyberwyścig może toczyć się nie tyle o dane użytkowników, co o ulepszenie oprogramowania do zbierania ich.
Istotną zmianę dla cyfrowego bezpieczeństwa Europejczyków może przynieść projekt Gaja X, o którym opowiadał Philipp Ludewig z Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec. Pracujący przy projekcie informatycy budują pierwszą w Europie chmurę, tak, żeby stworzyć unijny ekosystem danych. To ważne, bo do tej pory informacje o nas i gromadzone przez nas, przechowywane były wyłącznie na serwerach w Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Uczestników seminarium interesowała m.in. to jak dalece cyfryzacja ogarnie życie przeciętnych Europejczyków i jakie regulacje prawne powinny zostać wprowadzone. W odpowiedzi, zaproszeni Goście podkreślali, że przykładem ciekawych rozwiązań są cyfrowe strategie krajowe, tak jak np. w Kanadzie. Podkreślali oni również, że czekają na zapowiedziany przez Komisję Europejską zwrot w podejściu do technologii. Już w najbliższych miesiącach Europa ma skierować swoje wysiłki na to, żeby także w dziedzinie cyfryzacji europejskie wartości przeważyły, a człowiek był na pierwszym miejscu.


Udostępnij