Nowe, jesienne seminaria In.

W najbliższych tygodniach zapraszamy do udziału w seminariach In.Europa. Moc ciekawych gości i syntetyczne analizy przed nami:

1. Gospodarka. Spory wokół europejskiej makroekonomii. 

2. Klimat. COP26. Sukcesy i porażki konferencji o klimacie.

3. Praworządność. Polska na rozdrożu. 

4. Przyszłość UE. Co nam przyniósł rok 2021 w polityce europejskiej i jakie wyzwania przed nami? 

5. Europa po wyborach w Niemczech.

Listę europejskich zadań do odrobienia otwiera przyspieszenie zielonej transformacji i lawirowanie między koniecznością szybkiej dekarbonizacji, a wzrostem kosztów energii, który może zaszkodzić postpandemicznej koniunkturze. To także wyścig technologiczny, np. w obszarze elektromobilności, w którym europejska branża samochodowa dopiero niedawno pozbyła się spalinowych złudzeń. Przed pandemią Bruksela stawiała na transformację energetyczną, gospodarkę cyfrową oraz zwiększanie swej roli geopolitycznej. I o ile obecny kryzys będzie popychać Unię do większej samodzielności „strategicznej”, to zarazem może zaognić spory wokół Zielonego Ładu. I dość szybko zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej dochodzą głosy na rzecz zawieszenia lub spowolnienia unijnego Zielonego Ładu, którego kluczowym elementem jest dążenie UE do neutralności klimatycznej w 2050 r.Istnieją spore obawy, że ludzie postawieni przed wyborem „szybsze ożywienie gospodarcze po staremu” czy „ożywienie kosztowniejsze, powolniejsze, ale za to zielone”, będą wybierać jak najszybszy powrót do normalności kosztem osłabienia ambicji klimatycznych. 

Unijnym wyzwaniem jest również konfrontacja z problemami dotyczącymi funkcjonowania integracji gospodarczej. Nad strefą euro wisi wciąż ciemna chmura gigantycznych długów południa – zwłaszcza Włoch i Grecji. Ich stabilność jest utrzymywana dzięki skupowaniu przez Europejski Bank Centralny emitowanych przez te państwa obligacji. Zawieszono też na czas pandemii Pakt Stabilności i Wzrostu, który stanowił do niedawna barierę dla ekspansji wydatków co wzbudza coraz większe obawy po stronie polskiej i niemieckiej.  

Dla europejskiej układanki politycznej kluczowa jest także nowa koalicja rządząca w Niemczech. W jaki sposób nowy niemiecki rząd będzie podchodził do polityk europejskich i gdzie łatwo znajdzie wspólny język między Warszawą i Berlinem. Wyrównany wynik wyborczy CDU/CSU i SPD wymusi najprawdopodobniej utworzenie koalicji złożonej z trzech klubów parlamentarnych. Polska z uwagą będzie śledzić uzgodnienia prawdopodobnej koalicji i uzgodnienia wspólnego podejścia do spraw gospodarczych, klimatycznych, przyszłości projektu europejskiego i polityki bezpieczeństwa. 

Tematem nie schodzącym z agendy jest także spór praworzadnościowy miedzy Polską i Unią Europejską. Opinia publiczna codziennie jest informowana o kolejnych zawirowaniach i trudnościach w kwestii przestrzegania prawa na gruncie polskim i europejskim. Przypomnimy najważniejsze elementy tej skomplikowanej układanki i możliwe scenariusze rozwoju czy wyjścia z impasu. 

Koniec roku przynosi podsumowanie mijających miesięcy i prognozę na kolejny rok. Będziemy chcieli dokonać syntetycznego bilansu 2021 roku i zarysować możliwe scenariusze na nadchodzący 2022 rok. Zależy nam wyznaczeniu strategicznych kierunków Unii Europejskiej i jej rozwoju. 

Seminaria In.Europa są organizowane we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundację Boella w Polsce.

Udostępnij